airflow

Chcete aby Vaše ďasná prestali krvácať ?

Gingivitída je zápalové ochorenie ďasien, pri ktorom na rozdiel od parodontitídy nedochádza k strate kosti. Väčšina infekčných prípadov zápalu ďasien má bakteriálny pôvod, ale príležitostne sa vyskytne aj vírusový zápal ďasien, predovšetkým u mladých ľudí.

Gingivitída sa prejavuje začervenaním ďasna, opuchom, krvácaním pri umývaní zubov, niekedy i bolestivosťou. Je najbežnejším ľudským ochorením a patrí medzi najjednoduchšie liečiteľné a kontrolovateľné. Mnoho pacientov ani netuší, že ju majú, aj keď ich ďasná krvácajú. To že ďasno je začervenalé a krváca je obrannná reakcia organizmu na prítomné baktérie ktoré žijú v bakteriálnom plaku (zbytok potravy nalepený na zuboch). Zdravé ďasno nikdy nekrváca!

Dentálna hygiena hrá kľúčovú úlohu v liečení gingivitídy a v prevencii jej opakovaného výskytu. Dentálna hygienička môže napomôcť k odstáneniu bolesti, vyliečiť zápal alebo zmierniť prejavy zápalu.

Liečba zápalu ďasien nie je náročná. Zakladá sa na dodržiavaní dôkladnej ústnej hygieny rovnako ako i prevencia. Cieľom liečby je dosiahnuť zdravú gingívu. Návštevou dentálnej hygieničky, ktorá Vám profesionálne odstáneni vyvolávajúce faktory vzniku zápalu ďasien - plak, kameň, miesta zachytávania plaku (napríklad previslé výplne na plombách) môžme dosiahnuť úplné vyhojenie. Následnou inštruktážou ako správne používať dentálne pomôcky od bežnej zubnej kefky, medzizubnej kefky, jednozväzkovej kefky, dentálnej nite naučíme klientov ako si dôkladne denne vyčistiť chrup. Klientom odporúčame i vyplachovanie dutiny ústnej ústnymi vodami ktoré rozpúšťajú bakteriálny plak a vyčistia i ťažko dostupné miesta.

Hojenie gingívy môžeme sledovať už po týždni. Prejavuje sa zmenou farby, a ústupom opuchu. Pri neliečení zápalu ďasien sa choroba šíri až na kosť a prechádza do parodontitídy, ktorá môže viesť až k strate zubov.