airflow

Chcete aby vaše deti mali zdravé zuby?

Dentálna hygiena je najúčinnejšia a zároveň najlacnejšia forma prevencie proti vzniku zubnému kazu i parodontitíde. Najčastejšou príčinou zlého chrupu u najmenších je neznalosť správnej techniky čistenia zubov, zlá životospráva s vysokým príjmov cukru, a nepravidelné návštevy u stomatológa a dentálnej hygieničky.

Ak naučíme naše deti správne čistiť zuby, majú veľkú šancu vyvarovať sa v dospelosti problémom, ktoré s nimi súvisia. A návštevy u stomatológa môžu byť len o absolvovaní preventívnych prehliadok. Veď základom zdravých zubov je ich dôkladné a správne čistenie.

Keď sa dieťa narodí má sterilnú dutinu ústnu. Prvým nádychom sa začínajú osídlovať baktérie až do veku troch rokov dieťaťa. V tomto období je treba zamedziť prenosu baktérií, ktoré spôsobujú kazivosť zubov - kariologickým, i tým ktoré spôsobujú parodontitídu - parodontologickým.

Prvú návštevu dentálnej hygieničky môže dieťa absolvovať v sprievode rodiča už okolo 6. mesiaca života. Informácie o čistení úst dieťaťa po narodení podávame už budúcim mamičkám na konci tretieho semestra gravidity ( po kojení odporučíme navlhčenou gázou povytierať zvyšky mlieka pod vrchnou perou - do podvedomia dieťaťa sa tak dostane pocit čistých úst, mamičkám odporučíme neolizovať cumlík alebo lyžičku, nebozkávať dieťa na ústa aby sa zabránilo prenosu baktérií).

Návšteva je zameraná na oboznámenie dieťaťa s prostredím, aj na nácvik so zubnou kefkou (čistí rodič). Rodiča informujeme o dôležitosti správnych stravovacích návykov - nedosladzdovať nápoje ani jedlo, nezvykať deti na sladkosti pretože nemajú žiadnu výživovú hodnotu, sú len zdrojom energie.

Deti vo veku od 3 do 5 rokov majú kompletne prerezaný chrup. Ciele našej prevencie sú zamerané na udržanie mliečnych zubov (predchádzame strate opornej zóny, čeľustno - ortopedickej liečbe), zabraňujeme zlozvykom vo výžive, rozvíjame manuálnu zručnost pri čistení zubov detskou zubnou kefkou (čistí rodič, dieťa čistí až od štvrtého - piateho roka). Deťom odstánime bakteriálny plak zo zubov, motivujeme ich formou hry. Deti učíme správne vyplachovať. U detí s deštruovaným chrupom s početnými kazmi aplikujeme chlórhexidínové preparáty, čim znížime aktivitu kazotvorných baktérií. Odporučíme im aj používanie fluoridových tabliet.

Deťom vo veku 6 rokov sa ako prvý trvalý zub prerezáva trvalý molár (šestka). Je to najčastejšie pokazený i vytrhnutý zub. Rodičom poskytujeme informácie o riziku kazu v hlbokých ryhách a jamkách v stálej šestke, o prevencii pečatením týchto zubov - hlboké jamky a ryhy zalievame pečatidlom. Ďaľej odporučíme zvýšenie fluoridácie zubov, používanie dospeláckej zubnej pasty, pravidelné nanášanie fluoridového gélu raz za týždeň, čistenie zubov správnou technikou - dospeláckou zubnou kefkou, jednozväzkovou, dentálnou niťov. Odporučíme i dočisťovanie zubov rodičmi a dohľad pri získavaní správnych stravovacích návykov.

Deťom vo veku 12 rokov rastie druhý trvalý molár (sedmička). Našim cieľom je kontrola biofilmu za účelom úpravy mikrobiálnej flóry, čiže udržanie dobrej ústnej hygieny a zároveň zabráneniu rozmnožovania sa rizikových baktérií kazu. Pri hlbokých jamkách a ryhách odporúčame sedmičky zapečatiť. Deti učíme správnou technikou a mäkkou kefkou čistiť zuby, ukážeme im aj používanie jednozväzkovej kefky a správnu techniku čistenia dentálnou niťou. Vysvetlíme im mechanizmus pôsobenia fluoridov (posilnenie skloviny pred kyselinami), denne odporučíme používať fluoridovanú zubnú pastu, fluoridový gél (jeden krát týždenne večer pred spaním), fluoridovú soľ Maruška, upozorníme ich aj na častosť príjmu sladenýh potravín a nápojov. Potrebná je i komunikácia a spolupráca s rodičmi, pretože v tomto období adolescenti preberajú zodpovednosť sami za seba.

Dentálna hygienička
Dentálna hygienička