airflow

Chcete sa zbaviť citlivosti zubov ?

Existuje viacero príčin prečo ľudia pociťujú citlivosť zubov. Medzi najčastejšie príčiny citlivých zubných krčkov patria nesprávna technika čistenia zubov - horizontálna alebo krúživá, silný tlak na zuby pri čistení, tvrdá zubná kefka, parodontíta, zatínanie zubov alebo škrípanie, používanie silne abrazívnych zubných pást- RDA 70, úraz. Aj prehnanou starostlivoťou a neinformovanosťou o správnej technike čistenia zubov a používaní vhodných pomôcok si mnohí klienti sami mechanicky poškodia povrch zubnej skloviny tzv. si zuby „vykefujú“. Následkom toho ich zuby bolestivo reagujú na vonkajšie podnety - horúce, studené, kyslé, sladké jedlá a nápoje, alebo mechanické - pri dotyku zubnej kefky.

Pri chemickom poškodení dochádza k naleptávaniu zubnej skloviny po častej konzumácií kyslých jedál a pití nápojov s obsahom kyselín ( citrusové plody, jogurty, jablká, džúsy, kolové nápoje). Následkom toho sa osalabená zubná sklovina stenšuje a bolestivo reaguje. Preto si hneď po konzumácii kyslých jedál po ktorých máme rozleptanú zubnú sklovinu vypláchneme ústa čistou vodou alebo ústnou vodou s fluoridmi. Nebežíme si umyť zuby, ale počkáme aspoň pol hodinu, kým sa nám vyrovná kyslosť v ústach!

Parodontitída je ďaľšou z príčin citlivých zubov. Z úbytkom kosti dochádza k odhaľovaniu zubných krčkov, častokrát i koreňov zubov pretože ďasno ustupuje.

Pri zatínaní zubov si tento problém stále uvedomujeme a snažíme sa mu predchádzať, stuhnuté svaly denne masírujeme. Nočné škrípanie vyriešime dlahou.


Ako liečime citlivé zuby?

Pre úspešnú liečbu je nutná aj spolupráca pacienta. Veľmi dôležité je pravidelné čistenie zubov aspoň dvakrát denne s mäkkou zubnou kefkou a správnou technikou čistenia ( i pri elektrickej). Každý večer opatrne čistíme medzizubné priestory so zubnou niťou, a špeciálnymi špáradlami s aminfluoridom. Denne používame zubné pasty a ústne vody na citlivé zuby, ktoré obsahujú také účinné látky, ktoré problém s citlivými zubami postupne odstránia. Pravidelnou aplikáciou fluoridačného gélu 1x týždenne napomáhahame spevňovaniu zubnej skloviny aby bola odolná voči kyselinám a poskytneme zubom nepretržitú ochranu.

Ak chceme odstrániť citlivosť zubov na počkanie, v ambulancii dentálnej hygieny ste na správnej ceste. My Vám citlivé zubné krčky ošetríme potretím impregnačnými roztokmi, a máte pokoj s bolestivými zubami aj pol roka. Pravidelnou návštevou dentálnej hygieničky sa navždy zbavíte vášho problému. Tak načo trpieť bolesťou?

V extrémnych prípadoch , je treba zub devitalizovať, čiže zubný lekár odstáni zo zuba nerv.