airflow

Prečo prísť na dentálnu hygienu počas nosenia fixného aparátu ?

Pokiaľ si chceme vylepšiť úsmev nosením fixného aparátu na veku nezáleží. Nielen deti ale i dospelí si chcú peknými zubami dodať potrebné sebavedomie.

Kedže nosenie fixného strojčeka je časovo a finančne náročná záležitosť treba dbať na to, aby výsledok ortodontickej liečby nebol sklamaním ale odmenou za trpezlivosť, a vynaloženú snahu i námahu ktorá je spojená s nosením fixného aparátu. Správna dentálna hygiena pri nasadenom fixnom aparáte je základným predpokladom zdravého chrupu a zároveň vynikajúcou prevenciou pred zubným kazom a parodontitídou vznikajúcich zo zubného plaku a kameňa nahromadeným pod aparátom. Bohužiaľ v našej praxi sa často stretávame s tým, že klienti majú po sňatí strojčeka zuby vyrovnané ale zároveň i pokazené.


Prečo sú zuby pokazené po ortodontickej liečbe?

Základnou chybou je, že zuby neboli vyčistené ešte pred nasadením fixného aparátu. Ten musí byť nalepený na hladký povrch čistých zubov, pretože v okolí nalepených zámkov a krúžkov strojčeka sa ťažšie zachytáva bakteriálny plak ako na nevyčistenom drsnom povrchu zubov. Po profesionálnom vyčistení zubov zároveň pacienta naučíme správne používať všetky pomôcky určené na dôkladné vyčistenie zubov s fixným aparátom, čo je veľmi dôležité kedže v tomto období je sťažená starostlivosť o chrup. Bakteriálny plak nahromadený na ťažšie čistiteľných miestach treba denne mechanicky odstraňovať. Rodičia deťom pomáhajú dočisťovať zuby do 12rokov. Veľmi účinné sú aj výplachy pomocou ústnych vôd, ktoré bakteriálny plak rozpúšťajú. Domáca starostlivosť o chrup nestačí, dôležité sú i pravidelné návštevy dentálnej hygieničky, kde Vám zuby vyčistíme profesionálne s následnou aplikáciou fluoridačných rozkov.

Mamičky s deťmi často prichádzajú za nami po ortodontickej liečbe s požiadavkou odstrániť „lepidlo“ po sňatí aparátu. My ich ale upozorníme že to „lepidlo“ - kriedovo biele škvrny na zuboch sú začínajuce kazy. Tie vznikli v dôsledku nesprávnej starostlivosti o chrup a prítomnosti baktérií žijúcich v bakteriálnom plaku. Tieto baktérie sa živia cukrom, ktoré sa nenachádzajú len v sladkostiach, ale i v ochucovadlách (kečup, horčica, majonéza...). Následne premieňajú cukor na kyselinu, ktorá rozleptáva povrch zubnej skloviny, ktorá zmäkne a postupne sa z nej sa odplavujú minerály . Čím dlhšie trvá ortodontická liečba s nedôslednou hygienou, tým väčšie množstvo kyseliny pôsobí na povrch zubnej skloviny a dochádza k väčším poškodeniam na zuboch. V období ortodontickej liečby sú preto potrebé pravidelné návštevy dentálnej hygieničky, my Vám dôsledne vyčistíme povrch zubov, a ak objavíme vzniknuté začínajúce kazy odporučíme používanie fluoridačných prípravkov, ktoré spevňujú zubnú sklovinu aby bola odolnejšia voči kyselinám a zároveň hoja kazy bez vŕtania. Pri hlbších kazoch odporučíme návštevu zubného lekára.